Místo boostu přijde zadrhnutí, den začneš frustrací a žába ti sedí na prsou až do večera. Než sežereš první úkol, sežere on tebe. Ukážu ti, proč tahle rada nefunguje pro každýho a jak to řešit.

Proč to zní tak dobře

Zní to jednoduše: ráno uděláš tu nejtěžší věc, co tě čeká, a všechno další už je brnkačka. Máš nejvíc energie, minimum vyrušení, tak proč to nezkusit? Produktivity guruové to cpou všude, protože to působí jako důkaz sebekázně. A jo, občas to funguje. Jenže většinou ne. Ne každej má ráno hlavu na deep work nebo těžká rozhodnutí. A ne každá „žába“ je zvládnutelná na první dobrou.

Kde to padá

Tahle metoda tě může víc zablokovat než nakopnout. Velkej a nepříjemnej úkol hned po ránu? To často znamená nekonečný odkládání, přemílání a nulu hotových věcí. Místo energie přichází frustrace a den se rozjede blbě. Někomu to myslí až po kafi, jinýmu večer. Snažit se rvát do náročnýho tasku hned po probuzení často skončí tak, že jen čumíš na Trello a říkáš si, co se to vlastně děje.


Když tě žába sežere

A teď to nejhorší. Když se ti tu „žábu“ ráno nepodaří sníst, začneš si to vyčítat. Místo produktivity nastupuje prokrastinace, pocit selhání a v hlavě ti to jede: „Zase jsem to nezvládl…“ Jenže tím si akorát zabiješ zbytek dne. Neudělal jsi tu velkou věc a kvůli tomu neuděláš ani ty malý. Všechno se zasekne. A přitom by možná stačilo udělat dvě-tři drobnosti, dostat se do flow a pak si na tu žábu klidně troufnout v poledne.

Co místo toho?

Ne každej den musíš začínat bojem. Někdy je lepší si ho rozjet malýma výhrama. Říká se jim quick wins – úkoly, co zvládneš do pár minut a hned ti dají pocit, že něco jede. Ten rozjezd ti pak dodá chuť pustit se i do těch těžších věcí. Může to být klidně, že jsi se dokázal obléct a vyčistit si zuby. Něco co ti pomůže den rozjet.

Další věc: zkus plánovat úkoly podle toho, kdy ti to fakt pálí. Někdo je ready na deep work v 9 ráno, někdo až po obědě. Místo toho, abys tlačil na výkon hned po probuzení, přemýšlej nad tím, kdy máš energii a soustředění. To nejtěžší si dej právě tam. Správně plánovat je základ úspěchu.

A pokud máš ADHD mozek (nebo jen klasicky roztříštěnou pozornost dnešní doby), může být přínosnější si žábu rozsekat na menší sousta. Ne „naprogramuj celý modul“, ale „otevři projekt“, „zapiš si, co chybí“, „napiš první větu“. Cokoliv, co tě dostane do pohybu.

Ne každá žába je dobrá ke snídani

Eat the Frog může fungovat, ale ne pro každýho a ne každej den. Produktivita není o heroickým výkonu hned po probuzení. Je o rytmu, energii, sebereflexi. Někdy tě víc nakopne hotová blbost, než věčné zírání na gigaúkol.

Zkus si zítra ráno neporoučet, ale naslouchat. Co tě fakt nastartuje? Co ti pomůže rozhýbat mozek? A kdy je ta pravá chvíle na tu velkou věc?

Možná zjistíš, že ta žába se dá sníst i později.

Proč je Eat the Frog zabiják produktivity

Všude slyšíš, že máš „sníst žábu“. Udělej hned ráno ten nejtěžší, nejotravnější úkol a den půjde jak po másle. Teorie super. Realita? Často úplně opačná.